Filmy Kung Fu Wing Tsun

Filmy Kung Fu zawierające elementy sztuki walki Wing Tsun

Poniższa lista przedstawia filmy kung fu zawierające elementy Wing Tsun, albo ściśle opowiadające o mistrzach tej sztuki walki.Filmy Kung Fu Wing Tsun

01. Narodziny Legendy: Ip Man (rok produkcji: 2010, czas trwania: 100 minut).

W ciągu kilku lat zostało nakręconych kilka filmów opowiadających o losach mistrza Wing Tsun Yip Mana. Ten opowiada o jego młodości, jak rozpoczął treningi wing tsun kung fu. Jak to bywa w filmach akcji, część historii została podkoloryzowana, ale można zobaczyć zaawansowane elementy Wing Tsun m.in. noże Bart Cham Dao, czy trening na Drewnianym Manekinie.

02. Ip Man (rok produkcji: 2008, czas trwania: 106 minut).

Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów kung fu w historii kina. Niezwykle efektowne pokazanie efektywnych, prostych i skutecznych technik system wing tsun. W roli głównej występuje Donnie Yen, który bardzo wiernie oddał życie Mistrza Yip Mana.

03. Ip Man 2 (rok produkcji: 2010, czas trwania: 108 minut).

Filmy kung fu o Mistrzu Yip Manie zdobyły szeroką publiczność w Chinach, czy w Hong Kongu, a także wśród sympatyków dobrych filmów akcji w Europie. Druga część trzyma wysoki poziom, jaki bez wątpienia wyznaczyła pierwsza część z serii.

04. Ip Man 3 (rok produkcji: 2015, czas trwania: 105 minut).

Prawdopodobnie ostatnia część filmu Yip Man z Donnie Yenem, który po kilku latach ponownie wcielił się w rolę Wielkiego Mistrza Wing Tsun. Tym razem akcja dzieje się 1959 roku, a do szkoły przychodzi sam Bruce Lee, który wkrótce zostaje uczniem Yip Mana. Bardzo efektywne pokazanie zaawansowanych elementów takich jak chisao, długi kij – look dim poon kwan, czy noże Bart Cham Dao.

05. Ip Man: Ostatnia Walka (rok produkcji: 2013, czas trwania: 100 minut).

Mistrz Yip Man naucza tutaj swoich uczniów w Hong Kongu – dzięki nim znamy system Wing Tsun Kung Fu w Europie. Tym razem, tak jak i w filmie Narodziny Legendy występuje inny aktor w roli mistrza Yip Mana. Nieźle wywiązał się ze swojej roli, ale należy pamiętać, że w realnym życiu Yip Man miał tylko 163 cm wzrostu, a nie jak w filmie 180 cm wzrostu 🙂

06. Syn marnotrawny (The Prodigal Son, Bai ga jai – rok produkcji: 1981, czas trwania: 100 minut).

Bardzo dobry film, który ukazuje historię życia króla Wing Tsun, czyli Mistrza Leung Jana. W jego rolę świetnie wcielił się Yuen Biao. Filmy kung fu o Wing Tsun bez Sammo Hunga to rzadkość, więc tym razem także zobaczymy go w świetnej roli mistrza Wong Wah Bo.

07. Warriors Two (rok produkcji: 1978, czas trwania: 95 minut).

Kolejny film w którym pojawia się postać Leung Jana, ale tym razem w sile wieku. Jedną z ważnych postaci znowu gra Sammo Hung, który zajął się także reżyserią tego filmu kung fu.

08. Wing Chun (rok produkcji: 1994, czas trwania: 96 minut).

W roli samej pięknej wiosny, czyli Wing Tsun wystąpiła bardzo znana aktorka Michelle Yeoh, którą bez wątpienia większość kojarzy z takich hitów jak „Przyczajony Tygrys, ukryty Smok”, czy „Jutro nie umiera nigdy”.

Nie są to wszystkie filmy kung fu o systemie Wing Tsun, powstały jeszcze seriale, a także wiele innych filmów zawiera elementy tej sztuki walki. Wymienię tylko kilka z najważniejszych:
– Bruce Lee – Wejście Smoka

– Jackie Chan Draka w Bronksie

– Uma Thurman – Kill Bill 2

– Robert Downey Jr – Sherlock Holmes

– Robert Downey Jr – Iron Man 3

– Nicolas Cage – Ostatnie Zlecenie (Bangkok Dangerous)

Jeżeli jesteś zainteresowany treningami sztuki walki Wing Tsun Kung Fu możesz zapisać się na bezpłatny trening na stronie głównej (kliknij tutaj).