Najczęściej zadawane pytania

AKADEMIA KUNG FU WING TSUN – Najczęściej zadawane pytania

Ćwiczyłem kilka miesięcy-lat Wing Tsun w innym stowarzyszeniu. Wyczytałem na stronie, że GM M. Dragos wywodzi się z linii Leung Ting Wing Tsun, czy jest to taki sam system?

GM Martin Dragos ukończył naukę pełnego systemu Leung Ting Wing Tsun w 2003 roku praktykując ten system od 1979 roku. Od tego czasu nie tylko powiela poznane wcześniej rozwiązania, ale rozwinął system wing tsun – wzmocnił mocne punkty system, udoskonalił słabości. Nie jest to więc dokładnie to samo, ale przejście z systemu Leung Ting Wing Tsun do Dragos Wing Tsun jest płynne i nie zawiera dużo czasu. Formy mają po prostu dodaną pracę ciała, a także dodatkowe rozwiązania awaryjne w formie Biu Tze, forma Manekina zawiera więcej elementów, ale wszystkie tradycyjne też w niej są. Jest to więc system na tyle tradycyjny na ile musi, ale nie stoi w miejscu – został dostosowany do wymagań XXI wieku. Faktem jego skuteczności niech będzie ilość mistrzów jakich wyszkolił GM M. Dragos – w jego Akademii Mistrzów WT przekazał pełny system lub jego większą część ponad 400 Sifu Leung Ting Wing Tsun. Jednakże nawet 1000 słów nie wystarczy, aby opisać różnice, te trzeba poznać ręka w rękę u doświadczonego instruktora – zapraszamy na próbny trening.

Czy mogę zacząć treningi w późniejszym wieku? Czy muszę posiadać określone cechy, aby trenować kung fu?

Wing Tsun Kung Fu nie zawiera elementów akrobatycznych, więc nie musisz mieć jakiś określonych cech fizycznych. Dodatkowo z wiekiem mógłbyś stracić rozciągnięcie, czy kondycję i co wtedy? Na szczęście w Wing Tsun cały czas idziesz do przodu – jest to sztuka walki na ulicę, a nie na ring. Atakujemy punkty witalne, wzmacniamy ciało poprzez trening z partnerem, a duże znaczenie ma zrozumienie wykonywanych technik. Dlatego ktoś mający 40-50 lat może być sporo lepszy w technikach od 20 latka.

Ile lat zajmie dojście do poziomu mistrzowskiego, umiejętności samoobrony na ulicy?

Już kilka miesięcy wystarczy, aby poznać podstawy samoobrony, ale prawdziwa umiejętność samoobrony przyjdzie dopiero po kilku latach ciężkich treningów. Natomiast stopień mistrzowski można osiągnąć już po kilku latach nauki, gdyż treningi w grupie nie skupiają się na robieniu pompek, bieganiu, rozciąganiu, ale głównie ćwiczymy z partnerem techniki walki i samoobrony, więc rozwój jest bardzo szybki.

Co trzeba zabrać na pierwszy trening?

Wystarczy zwykły strój sportowy – t-shirt, spodnie dresowe, obuwie np. tenisówki. Nie wymagamy zakupu oficjalnego stroju, ale koszt koszulki z logo Akademii nie jest wygórowany.

Jakie są koszty treningów, czy pierwszy trening jest bezpłatny, czy są zniżki?

Pierwszy trening jest bezpłatny, a po nim otrzymasz wszelkie informacje o kosztach nauki. Jeżeli chodzą dwie osoby z rodziny np. ojciec z synem opłata jest odpowiednio pomniejszona.

Czy są jakieś dodatkowe opłaty oprócz składki miesięcznej np. roczna składka na stowarzyszenie?

Obowiązuje tylko jedna opłata na miesiąc – nie ma żadnych dodatkowych składek na stowarzyszenie, certyfikaty sekcji chisao, prezenty dla sifu itd.

Czy są organizowane seminaria uczniowskie? Jakie są koszty stopni – dyplomów uczniowskich

Seminaria uczniowskie odbywają się 3-4 razy do roku, można zdawać na nich na kolejne stopnie uczniowskie. Koszt dyplomu – stopni jest już uwzględniony w cenie seminarium, więc nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów nauki!